Okuma süresi: 2 dk, 15 sn
177 okunma

Merhaba değerli arkadaşlar!
Bu yazımda sizlere asp.net teknolojisine kısa bir giriş yapacağım. belirli aralıklarlada olsa asp.net ile ilgili yazılar yazarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.
Asp.net ile projelerinizi geliştirmeniz için sıfırdan tüm deneyimlerimi siz okurlarıma sunmak için bu yazımda ilk adımı atıyorum. asp.net hakkında ilk makalemi siz okurların beğenisine sunuyorum.
Asp.net teknolojisine giriş
öncelikle şunu bilmeliyiz ki asp.net için bir programlama dili diyemeyiz. asp.net’ten teknoloji olarak bahsetmek hiçte yanlış olmayacaktır. çünkü .net teknolojisi bir çok web programcısının işlerini kolaylaştırmıştır. asp.net ile bir çok web programlama dili ile çalışılabilinir olması asp.net’in bir teknoloji olması yönünde bir adım diyebiliriz. peki .net teknolojisi bize ne sağlamakta öncelikle bunabakalım. yaptığımız kodlamalar tek bir işletim sisteminde çalımaktaydı. oysaki yaptığımız programların bir kaç işletim sistemlerinde çalışır durumda olması bizlere daha kolaylık sağlayacaktı. işte .net teknolojisi web programcıların bu açıdan işlerini kolaylaştırmaktaidi. günümüzde asp.net teknolojisi yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. sizlerde asp.net teknolojsini öğrenerek çalışmalarınızı daha az zaman harcayarak gerçekleştirebilirsiniz.
asp.net teknolojisinin avantajları:
basit bir html ile her ne kadar sayfalar tasarlasakta veritabanı gibi bir çok özellikleri olmadığı için asp.net bizlere bu konuda avantaj sağlayacaktır. örneğin: html ile formlar hazırlanabilir ancak bu formlardaki verilerin işlenmesini html ile yapmamız mümkün olmayacaktırb. işte tam bu noktada asp.net teknolojisi bizim imdadımıza yetişmekte. asp dilinde de bu işlemleri yapıyorduk. neden asp.net’te bunları söyledin der gibisiniz değil mi? elbette asp dilinde bunları yapıyorduk. ama asp.net dilinde işimizi kolaylaştıran hazır nesneler bulunmakta buda bizi uzun uzun kod yazma zahmetinden kurtardığı için asp.net teknolojsinden bahsetmek gerekmektedir. sanırım buda asp.net teknolojisinin en büyük avantajı olsa gerek.
asp.net ile yazmış olduğumuz tüm kodlar tıpkı php’de olduğu gibi ziyaretçi tarafından görülmemektedir. sadece biz bunları html çıktısı olarak görmekteyiz. ziyaretçilerimiz bizim asp.net kodlarımızı göremez buda kötü niyetli kişiler için bir bakımdan bir önlem olacaktır.
asp.net teknolojisi ile ilgili elbette söylenecek yazılacak çok şey var ama ben küçük bir giriş yapmak istedim.
bu yazımda bu kadar iyi bloglamalar dilerim herkeze.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir