Okuma süresi: 7 dk, 41 sn
80 okunma

Merhaba kıymetli okurlarım!
Bu yazımda sizlere web tasarım konusunda bir çoğumuzun tercih ettiği uygulamadan bahsedeceğim.
Peki ama bu uygulama nedir?
Başlıkta da gördüğünüz gibi; Dreamweaver uygulamasından ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim. İlk olarak dreamweaver nedir sorusuna cevap vererek başlayalım. keyifli okumalar.
Dreamweaver nedir?
Dreamweaver ilk olarak 1997 yılında Macromedia şirketi tarafından geliştirilmiştir. Adobe’nin Macromedia şirketini satın alması ile birlikte Adobe Dreamweaver adını alan yazılım tabanlı web sitesi tasarım programıdır. Dreamweaver HTML , XML , CSS ve JavaScript gibi çeşitli kodlama dillerini desteklemektedir. Siz web sitenizin tasarımını yaparken, HTML kodları arka planda otomatik olarak oluşturulur.
Ayrıca Adobe Dreamweaver sektörün en önde gelen tasarım araçlarını barındıran ve kullanıcılarına birinci sınıf bir web sayfası tasarlama imkanı sunan bir uygulamadır. Bu uygulamanın diğer web sitesi tasarım uygulamalarına göre en büyük avantajı ise genişletme ve özelleştirme konusunda esnekliğidir. Dreamweaver bir köprü, bir görüntü veya bir etkileşimli sayfa ekleme gibi özellikleri ile kullanıcılarına büyük oranda esneklik sunuyor.
Dreamweaver Ne İşe Yarar?
Öncelikle bu yazılım, kullanıcılarının bir web sitesi oluşturma yöntemlerini öğrenmelerine ve internet üzerinde de rahatlıkla bulunabilecek kaynaklar sayesinde hazır şablonların kullanımı ile HTML dilinin de geliştirilmesine yardımcı olmaktadır. Dreamweaver kullanıcılarına sıfırdan bir web sitesi oluşturma imkanının yanı sıra masaüstü yazılımları da oluşturma imkanı sunar.
Dreamweaver kullanıcılarına hem web sitesi hem de masaüstü yazılımları oluşturma konusunda çok fazla programlama diliyle çalışma imkanı da sunmaktadır. Dreamweaver herhangi bir web sitesi tasarlayıcısının yazabileceği ve isteyen herkesin kullandıkları aygıtlarına kolaylıkla indirip yükleyebileceği uzantılara sahiptir. Web siteleri oluşturmak ve geliştirmek için kullanılan bu uygulama Adobe Flash gibi diğer araçlarla entegrasyonu ve World Wild Web Konsorsiyumu (W3C) standartlarını desteklemesi sebebiyle web tasarımı ve programlama sektöründe kullanılan en yaygın uygulamalardan birtanesidir.
Adobe Dreamweaver dilediğiniz şekilde bir web sitesi veya arayüz tasarımı yapmanız konusunda tabiri caizse en üst katına çıkmak istediğiniz bir apartmanın katlarını yürüyerek değil de asansör ile çıkmanıza zemin hazırlar. Size direkt olarak şablon üzerinden tasarım yapma imkanı sunarak eklediğiniz unsurları direkt olarak HTML kodlarına dönüştürerek pratik bir kullanım sunmaktadır.
Dreamweaver özellikleri nelerdir?
Kolay bir kullanım sağlayan basit bir arayüzü bulunmaktadır.
Dreamweaver, kullanıcı tarafından web sayfalarının görüntülenebilmesi için pek çok web tarayıcısını desteklemekte olup ayrıca kod ve metin satırlarını herhangi bir parametre ile bulma veya değiştirme özelliğiyle çoğu site yönetim araçlarına da sahip olmasıyla önplana çıkmaktadır.
Özellikle kodlarını renklendirmesi ile kullanıcıya kendini geliştirebilmesi ve kullanım kolaylığı sağlama açısından oldukça yardımcı olmaktadır.
Ayrıca İngilizce, Almanca, Fransızca, Çince, Rusça, Türkçe gibi pek çok dili ve HTML, CSS, C#, Visual Basic, ASP, XML ve diğer birçok kodlama dilini de destekleyerek oldukça geniş bir kitleye hitap etmektedir.
Dreamweaver basitleştirilmiş akıllı kodlama motoru ile kullanıcıların dinamik web sitelerini oluşturmalarını ve yönetmelerini amaçlar. Bilgisayar, telefon, tablet gibi her boyuttaki aygıtların ekranlarına adapte olan web siteleri geliştirmenizi sağlar.
Oluşturmakta olduğunuz web sitenizi ve web siteniz üzerinde yaptığınız düzenlemeleri gerçek zamanlı olarak ön izleyebilir ve web sitenizi yayınlanmadan önce görünmesini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.
Üstelik kullanıcılarına sağladığı ek özellikler sayesinde herhangi bir kod becerisine sahip olmadan temel JavaScript kodlarını oluşturur ve daha pratik bir kullanıma sahiptir.
Yukarıda belirttiğim tüm bu iyi özelliklerinin yanı sıra Dreamweaver’ın dezavantajları da bulunmaktadır. Belirttiğim özelliklerinden de anlayacağınız üzere Dreamweaver ne kadar bilginiz varsa o kadar iyi bir kullanım deneyimi sunar. Canlı arayüzü sayesinde acemi kişilerin işlerini her ne kadar kolaylaştırıyor olsa da, daha gelişmiş bir web sitesi kurma deneyimi yaşamanız için kesinlikle daha fazla zamana ihtiyacınız vardır. Ayrıca yapılan tüm bilgilendirmelere rağmen dik bir öğrenim eğrisine sahip olan uygulamanın tüm özelliklerini tamamıyla öğrenmek de oldukça zaman alacaktır.
Dreamweaver Nasıl Kurulur?
Adobe Dreamweaver tıpkı diğer Adobe programlarında olduğu gibi ücretli bir abonelik ile satılan bir uygulamadır. Eğer herhangi bir ücret ödemeden önce uygulamayı kullanmayı denemek isterseniz Adobe Dreamweaver sizlere 30 gün boyunca hiçbir ücret ödemeyip herhangi bir kısıtlamaya maruz bırakılmayacağınız bir deneme sürümü imkanı sunmaktadır. Dreamweaver’ın istediğiniz aygıta kurulumunu yapmak için öncelikle uygulamayı indirmeniz gerekmektedir.
Daha sonra Adobe yükleyicisini başlatmalı ve karşınıza çıkan Adobe Yazılım Sözleşmesi’ni okuyup onaylamalısınız. İkinci bir adım olarak uygulamayı seri numarası ile ücretli olarak veya 30 günlük deneme sürümü kullanma konusunda seçim yapmanız isteniyor. Dilediğiniz seçimi yaptıktan sonra diğer uygulamalardan da faydalanabilmeniz için Adobe ID’nizi girmeniz veya oluşturmanız isteniyor.
Bir sonraki adımda seçenekler kısmında Dreamweaver eklentileri seçenekleri sunuluyor ve bu seçenekleri ekleyebiliyorsunuz. Ve “yükle” seçeneğine tıklayarak uygulamanın yüklenmesini beklemeniz gerekiyor. Yükleme tamamlandıktan sonra Adobe Dreamweaver kurulumunu tamamlamış olup programınızı kullanmak için gerekli ayarları yaptıktan sonra programı kullanmaya başlayabilirsiniz.
Dreamweaver Nasıl Kullanılır?
Uygulamayı kurduğunuzda ilk önce karşınıza çıkan paneller size karışık gelebilir. 2005 yılından itibaren Adobe tarafından geliştirilmekte olan uygulama Türkçe’nin de dahil olduğu birçok dili desteklemektedir. Web tasarımı alanında vazgeçilmezlerden biri olan Dreamweaver temelinde web sitesi hazırlamak veya HTML şablonları kullanarak bir web sitesi oluşturmak için kullanılan bir programdır.
Bir web sitesi oluşturmak için gerekli olan HTML kodlarını bilmenizi bile gerektirmeyen uygulama, basit mantığı ve arayüzü ile sizlere yardımcı oluyor. Uygulamayı Türkçe kullanarak panellerin görevlerini ve hangi panellere ihtiyaç duyacağınızı öğrendikten sonra kullanım alanınız için gerekli olmadığını düşündüğünüz panelleri kapatabilirsiniz. Kullanıma ilk başladığınız sırada bu panellerden yalnızca iki tanesinin açık olması sizin için yeterli olacaktır.
Bahsettiğim bu paneller “Objects” ve “Property” panelleridir. Büyük olan ana pencere ise sayfalarınızı tasarlayacağınız “Document Window” dur. Object paneli sitede kullanacağınız tablo, resim, flash gibi nesneleri ekleyebileceğiniz paneldir. Property paneli ise seçili olan öğelerin resimlerin boyutlarını değiştirmek veya metin ve görsellere link eklemek gibi özelliklerini değiştirebilmeniz için kullanılan paneldir.
İlk kullanımda uygulama size karışık gelse de kullandıkça basit ve pratik bir arayüze sahip olduğunu göreceksiniz. Uygulamayı kullanmaya başladıktan ve arayüzünü çözdükten sonra el çabukluğu edineceksiniz ve daha sonra bildiğiniz diğer programlama dillerine kıyasla aklınızda tasarladığınız projeyi Dreamweaver üzerinden kolayca şekillendirebileceksiniz.
Her programda olduğu gibi Dreamweaver’da da üst barda menüler bulunmaktadır. Programda yapılabilecek her işlem için bu menüler kullanılmaktadır. Menü barda bulunan menüler ise şunlardır:
dosya ile ilgili işlemlerin yapıldığı “file” menüsü,
dokümanlar ile ilgili işlemlerin yapıldığı “edit” menüsü,
üzerinde çalışılan sayfanın görünümü ile ilgili işlemlerin yapıldığı “view” menüsü,
sayfaya nesne eklemek için kullanılan “insert” menüsü,
sayfalarda var olan elemanlar üzerinde değişiklikler yapmayı sağlayan “modify” menüsü ve kısaca “text” menüsü,
“commands” menüsü, “site” menüsü,
“window” menüsü ve “help” menüsüdür.
Dreamweaver Nerelerde Kullanılır?
Dreamweaver kullanım alanları konusundan biraz bahsetmek istiyorum; Dreamweaver kullanıcılarına kendi özgün web sitelerini tasarlama, şablon oluşturma ve tasarladıkları web sitelerinin üzerinde gerekli gördüğü düzenlemeleri yapma imkanı sağlayan webmaster ve web tasarımı alanlarında oldukça yaygın kullanılan bir uygulamadır.
Kısacası dreamweaver uygulamasını web tasarım ile uğraşan bir çok kimse kullanmaktadırlar ve günümüzde en yaygın web araçlarından birtanesidir.
Sizlerde web tasarım projelerinizi rahatlıkla dreamweaver ile geliştirebilirsiniz. Herkese keyifli bloglamalar.

Bir önceki yazımız olan ssl tls nedir nasıl çalışır ayrıntılı anlatım başlıklı makalemizde sadık özdoğan ssl makalesi, ssl nasıl çalışır ve ssl nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir