Okuma süresi: 1 dk, 26 sn
150 okunma

Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda html 5 teknolojisine kısa bir giriş yapacağım. html 5 teknolojisini dilim döndüğünce anlatacağım.
Evet sizde hazırsanız yazıyı okumaya başlayabilirsiniz.
Html 4.0’dan sonra gelişen teknolojiyle birlikte html dilinde de bir yenilik gerekiyordu. işte bu dönemde bir web sayfasını belli bir standarta bağlı olarak html 5 tasarımı yapılmış ve 2012 yılında kullanılmaya başlandı.
Tam anlamıyla 2015 yılında html 5 teknolojisini tüm güncel tarayıcılarda kullanılmaya başlandı ve günümüzde de kullanılmaktadır.
Html 5 teknolojisi bildiğimiz html 4’ten çok farklı bir yapıya sahiptir. birçok etiket html 5 ile kullanımdan kaldırıldı ve yeni etiketler getirilmiştir.
Html 5 artık responsiv yani mobil uyumlu tasarımlar yapmamıza olanak sağlıyor. Günümüzün web teknolojisiyle birlikte masa üstünün yanısıra mobil kullanım yaygınlaştı, bu yüzdende mobil uyumlu tasarımlar yapmamız için böylesine geniş ve kapsamlı bir teknolojiye ihtiyacımız vardı.
Html 5 teknolojisi ile css, javascript kullanarak bir sayfa tasarlayabilir ve seo dostu bir sayfa oluşturabilirsiniz.
Yukarıda söylediğim gibi html 5 ile bazı etiketler kaldırılıp daha kullanışlı ve kod yazımını hafifleten bir kod yapısı oluşturulmuştur.
Bundan sonraki yazılarımda html 5 ile ilgili makaleleri okuyabilecek ve zaman geçtikçe html ile html 5 arısındaki farkı görebileceksiniz.
biliyorum kısa bir yazı oldu ancak ilerleyen yazılarımda html 5’i detaylı bir şekilde anlatacağım. başka bir html 5 makalesinde görüşmek üzre iyi bloglamalar herkese.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir