Okuma süresi: 8 dk, 46 sn
261 okunma

merhaba değerli arkadaşlar.
html yazılarıma kaldığım yerden devam edeceğim.
bu yazımda sizlere sıkça kullandığımız <div> etikini tüm detayları ile anlatacağım.
<div etiketi oldukça önemli bir etikettir. ve hiçbir boşluk nokta kalmadan bu yazımda anlatarak kafanızdaki soru işaretini ortadan kaldırmak isterim.
html kategorimizde de <div etiketini anlatacağım, ancak burada tüm detayları ile bulabileceksiniz.
daha önceki html yazılarımı okuduysanız eğer bu yazıyı okumanızda sakınca yoktur. eğer html hakkında bilgi sahibi değilseniz, kafanız karışacaktır.
lütfen diğer html yazılarıma göz atın.
<div> etiketini kısaca düzenlenebilir alanlar olarak tanımlayarak işe başlayabiliriz. <div> etiketi ile daha düzenli ve şık tasarımı olan html ve ya html 5 sayfaları elde edebiliriz.
<div> etiketi çok sayıda parametre içermektedir. alacağı değerleri burada inceleyeceğiz.
id
class
position
float
top, left, right, bottom
width (35% veya 35px) yüzde veya tam ölçü verilebilir
height (35% veya 35px) yüzde veya tam ölçü verilebilir
z-index
padding (padding-top, padding-bottom, padding-left, padding-right)
margin (margin-top, margin-bottom, margin-left, margin-right)
border
background
text-align
id: Bu sizin divinize vericeğiniz benzersiz bir isim veya numara olabilir. Görünümü etkilemez ancak o div etiketinin nereye ait olduğunu ve stil dosyasında tanımlanmışsa özelliklerini rahat bulmanıza yarar.
[dt_highlight color=””]Kullanımı: <div id=”verdiginiz_id”></div>[/dt_highlight]
class: Class özelliği stil dosyanızda belirlediğiniz özellikleri div etiketinize aktarmanıza yarar.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div class=”stil_sayfanizdaki_class”></div>[/dt_highlight]
position: Blok parçanızın nasıl durucağını belirtir.

Static: Hiç bir değer girmezseniz div etiketi “static” özelliğini kendi atar ve blok parçanız bir bütün olarak durup, pozisyonu belli olmadığını ve varsayılan değerde gözüküceğini belirtir. Static özelliğini daha önce belirttiğiniz bir stili boşaltmanız için kullanabilirsiniz. Genellikle kullanılmaz ve birden çok div etiketi kullandığınızda başka bir değer atamadığınızda bloklarınız alt alta sıralanır.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”position:static;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
Relative: Relative özelliğini seçerseniz top, bottom, left veya right seçeneklerini kullanabilirsiniz. Blok düzenini gözüktüğü pozisyondan sağa sola yukarıya veya aşağıya kaydırmanıza yarar.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”position:relative;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
Absolute: Absolute özelliğini seçtiğinizde blok parçanız sayfaya göre ayarlanır ve relative gibi top, bottom, left veya right özelliklerini alır. İç içe geçmiş bazı divler dışında sayfanızda sabit tutmak istediğiniz parçalar için kullanır. Bir sonraki özellikte başka bir div’in içerisinde nasıl sabit tutulucağını görüceksiniz.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”position:absolute; left:10px; right:10px; top:10px; bottom:10px;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
Relative + Absolute: Bir blok parçasının içerisinde sabit yeri değişmeyen başka bir blok parçası yaratmak istediğimizde dıştaki blok relative özelliğini alır ve içerideki blok absolute özelliğini alır. Daha sonra absolute özelliğinin aldığı top, bottom, left veya right özellikleri dıştaki blok parçasına göre hizalanır.
[dt_highlight color=””]Kullanımı: <div style=”position:relative;”><div style=”position:absolute; left:10px; top:5px;”>İçerik</div></div>[/dt_highlight]
Fixed: Fixed özelliği gözümüzün gördüğü yeri baz alarak hizalama yapar. Sayfayı aşağıya yukarıya oynatmanız blok parçasının yerini değiştirmez. Yukarıda bahsettiğim sinir bozucu reklamlar gibi siz sayfada aşağı veya yukarı gitseniz de onun yeri gözümüzün gördüğü kısma yerleştirilmiş olduğu için sabit kalacaktır. Bir web sitesine imza atmak istediğinizde, ortada reklam çıkartmak istediğinizde, facebook’un eski chat özelliği gibi sürekli aşağıda gözükür biçimde bloklar oluştrmak için kullanabilirsiniz.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”position:fixed; left:10px; top:50%;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
float: Bazen ölçülerin hepsini tam giremeyiz özellikle dinamik dökümanlarda yükseklik sürekli değişebileceğinden dolayı position özelliğini kullanmak sitede sorunlara yol açabilir. Bloklarımızı birbirine dayamaya yarayan float özelliğini kullanabiliriz. Float özelliği left ve right olarak iki özellik ile kullanılabilir. Bloklarınızı mümkün olduğu kadar sağa veya sola dayamanıza yarar.
[dt_highlight color=””]Kullanımı: <div style=”float:left;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
top: Absolute ve relative ile kullanılır. Yüzde veya piksel olarak kullanılabilir. Üst kısımdan uzaklığı belirlemek için kullanılır.
bottom: Absolute ve relative ile kullanılır. Yüzde veya piksel olarak kullanılabilir. Alt kısımdan uzaklığı belirlemek için kullanılır.
right: Absolute ve relative ile kullanılır. Yüzde veya piksel olarak kullanılabilir. Sağ kısımdan uzaklığı belirlemek için kullanılır.
left: Absolute ve relative ile kullanılır. Yüzde veya piksel olarak kullanılabilir. Sol kısımdan uzaklığı belirlemek için kullanılır.
width: Blok parçanızın genişliğini belirtir. Yüzde veya piksel olarak kullanılabilir.
[dt_highlight color=””]Kullanımı: <div style=”width:450px;”>İçerik</div> veya <div style=”width:50%;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
height: Blok parçanızın yüksekliğini belirtir. Yüzde veya piksel olarak kullanılabilir.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”height:450px;”>İçerik</div> veya <div style=”height:50%;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
z-index: Üst üste gelen bloklarınız varsa bunların sırasını belirtir. En arkada kalmasını istediğiniz bloklar için genellikle -9999 değeri kullanılır. Apartman katları gibi düşünülebilir. Sayı büyüdükçe blok üst kata çıkar. Z-index’i 1 olan blok, Z-index’i 2 olan blok parçasının altında kalacaktır.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”z-index:-9999;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
padding: Blok parçanızın içindeki içeriğin blok kenarlarına olan uzaklığını ayarlamak için kullanılır. Padding’i tek seferde padding: 10px 20px 30px 40px; olarak (10px üst kısım, 20px sağ kısım, 30px alt kısım ve 40px sol kısım) veya padding-left, padding-right, padding-top ve padding-bottom diye ayrı ayrı değerler girerek kullanabilirsiniz.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”padding; 0 10px 15px 20%;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”padding-top:10px;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
Eğer üst alt sağ ve sol taraftan aynı boşluk olmasını isterseniz 4 kez değer girmenize gerek yoktur aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”padding:10px;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
margin: Blok parçanızın etrafındaki boşlukları ayarlamak için kullanılır. Margin’i tek seferde margin: 10px 20px 30px 40px; olarak (10px üst kısım, 20px sağ kısım, 30px alt kısım ve 40px sol kısım) veya margin-left, margin-right, margin-top ve margin-bottom diye ayrı ayrı değerler girerek kullanabilirsiniz.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”margin; 0 10px 15px 20%;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”margin-top:10px;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
Eğer üst alt sağ ve sol taraftan aynı boşluk olmasını isterseniz 4 kez değer girmenize gerek yoktur aşağıdaki gibi kullanabilirsiniz.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”margin:10px;”>İçerik</div>[/dt_highlight]]
border: Blok parçanıza çerçeve eklemek için kullanılır. Çerçevenin kalınlığını, tipini ve rengini ayarlayabilirsiniz.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”border:1px solid #161616;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
Çerçevelerinin noktalı olmasını isterseniz;
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”border:1px dotted #000;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
background: Blok parçanızın arka planını ayarlamak için kullanılır. Arka plana rengini ayarlayabilir veya bir resim yerleştirip resimin yerini ayarlayabilirsiniz. Aynı zamanda koyduğunuz resmin tekrar etmesini veya bittiği yerde hangi arka plan renginin ayarlanmasını istediğinizide belirtebilirsiniz.
Degrade bir çizgi yaptınız ve bunun sağa doğru devam etmesini istiyorsunuz. Aşağıdaki repeat-x komutunu ekleyerek arka planıın sadece x ekseni boyunca devam etmesini sağlayabilirsiniz.
[dt_highlight color=””]Kullanımı: <div style=”background:url(adres.jpg) repeat-x;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
Arka planın devam etmesini istemiyorsanız eğer aşağıdaki kodu kullanın
[dt_highlight color=””]Kullanımı: <div style=”background:url(adres.jpg) no-repeat;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
text-align: Blok parçanız içindeki içeriğin nasıl hizalanması gerektiğini ayarlamanız için kullanılır.
[dt_highlight color=””] Kullanımı: <div style=”text-align:center;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
Blok parçanızda scroll istiyorsanız aşağıdaki özelliği ekleyebilirsiniz
[dt_highlight color=””]<div style=”overflow:auto;”>İçerik</div>[/dt_highlight]
<div> etiketi ile ilgili tüm detaylara değinmiş oldum bu yazımla. şunu söylemek isterim css kullanırken kullanılması gereken özellikleride buraya ekledim. kafanız karışmasın. css yazılarımı okuduğunuzda mantığını kavrayacaksınız zaten.
istedimki <div> etiketinin tüm kullanım alanlarını burada sizlere anlatayım. geniş ve kapsamlı bir konu olduğundan uzun bir yazı oldu.
başka bir html yazısında görüşmek üzre.
iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan html liste türleri başlıklı makalemizde html liste türleri, html listeler ve html sıralı listeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir