Okuma süresi: 2 dk, 16 sn
340 okunma

html (hiper text markup language )
web tasarım yapmak istiyorsanız öncelikle bu dille tanışmanız gerekmektedir.
öğrenilmesi en kolay ve basit bir dil olan html’e birlikte giriş yapalım istedim.
html: internet’in yaygınlaştığı yıllarda bir web sayfası tasarlamak için yazılmış bir dildir. html ile bir web sayfası içerisinde metin dosyasını biçimlendirmek amacıyla ilk sürümü tasarlanmıştır.
sonraki sürümlerinde ise, bağlantı, ses dosyaları, grafikler, tablolar ve video dosyaları eklenebilecek şekilde tasarlanmıştır.
html 5 olarak günümüzde kullanılan sürümünde ise bir web sayfasını tek başına tasarlayacak bir hale gelmiştir.
html, oldukça sade yapısıyla öğrenilmesi kolay bir dil olduğunu yukarıda söylemiştim. bu yazılarımı okursanız sizlerde ne kadar kolay bir dil olduğunu göreceksiniz.
html kodları yazmak için düz bir metin editörü işimizi görecektir. yazmış olduğumuz kodları bilgisayarımızda bulunan bir web tarayıcısında görüntüleyebiliriz.
şimdi dilerseniz html’in yazım kurallarınada bir göz atalım.
html büyük ve ya küçük harfe duyarlıdırlar. ister küçük harflerle yazın, istersenizde büyük harflerle yazın kodlarınızda sorun olmayacaktır.
html kodları yazarken kesinle türkçe karakter kullanmamalısınız. aksi taktirde görüntülediğinizde sayfanız hata verecektir.
yazmış olduğunuz kodları içerden dışarı doğru kapatmanız gerekmektedir. eğer kodları kapatmazsanız sayfanızda hata oluşacak ve düzgün görüntülenmeyecektir.
şimdi bu cümlede ne demek istedi diyeceksiniz, soracaksınız kendinize ayrı bir yazımda html kod yapısında ne demek istediğimi detaylı bir şekilde açıklayacağım sizlere.
temel olarak html’in yazım kuralları bu şekildedir. esnek yapısı olduğundan pek fazla kuralları bulunmamaktadır.
yukarıdaki yazmış olduğum kurallara uyduğunuz taktirde sayfanız sağlıklı bir şekilde görüntülenecektir.
eğer sizde web tasarım öğrenmeyi istiyorsanız günlük yarım saatinizi ayırmanız gerekmektedir. aksi taktirde öğrendiklerinizi unutabilir ve baştan başlamak zorunda kalabilirsiniz.
disiplinli bir çalışma yaptığınızda html öğrenmeniz yanlızca bir kaç haftanızı alacaktır.
ben html öğrenirken uyguladığım yöntemlerimide sizlerle paylaşacağım elbette sizlerde kendi çalışma disiplininizi oluşturarak html’i öğrenebileceksiniz.
gelin sizlerde yazılarımın altına yorumlarınızı yazın. sohbet edelim bilgilerimizi paylaşalım ve paylaştıkça çoğaltalım.
yazımı faydalı bulduysanız sosyal medyalarda paylaşabilirsiniz.
iyi bloglamalar herkese.

“html’ye giriş” için 2 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir