Okuma süresi: 3 dk, 35 sn
141 okunma

Merhaba değerli okurlarım!
Web sitesi tasarlarken, programlarken dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var ki bu nokta oldukça önemli ve belkide bir çoğumuzun gözünden kaçan bir noktadır.
Bu noktayı kendi deneyimlerimle, bakış açımla sizlere anlatmaya çalışacağım.
Bir web site projeniz var ve bu projeyi hayata geçirmek için gerekli adımları atmaya başladığınızı var sayıyorum.
Web siteniz ne olursa olsun, kesinlikle kullanıcı deneyimi konusunda kendinizi sorgulamanız gerekmektedir.
Web sitenizde ürünler var ve bu ürünleri sattığınızı düşünelim. Bu ürünleri pazarlamak için pazarlama stratejisi oluşturmanız ve bu stratejiyi adım adım uygulamanız gerekmektedir.
Bu pazarlama stratejisinin temelinde ise kullanıcı deneyimi yer almaktadır. Şimdi kullanıcı deneyimini nasıl düzenlersiniz ve nasıl belirlemelisiniz buna bakalım.
Web sitesi yapımı aşamasında ilk olarak tüm kullanıcıların ürünlerinize rahatlıkla ulaşabileceği, sepete ekleyip satın alabileceği bir web site yapmanız gerekmektedir.
Web sitenizde göz yoracak renkler ve sürekli dikkat dağıtacak hedeften uzak yazılar ile doldurmamalısınız.
Web sitenizde sayfalar arası geçişler ve web site açılışınız hızlı olmalı ve insanlar web sitenizde gezerken sıkılmamalıdırlar.
Web sitenizin güvenli olmasıda önemli bir kullanıcı deneyimi artısı olarak söylenebilmektedir. ssl sertifikası kullanarak kullanıcılarınızın bilgilerini güvence altına almalısınız.
Ürünleriniz ile ilgili görsellere yer vermeli, ürün açıklamaları ise belirtilen ürün ile ilgili olmalıdır.
Web sitenizde tarayıcı ikonu bulunmalıdır. bu sizin web sitenizin akılda kalıcılığını etkileyecektir.
Her şeyden önce, kendinizi başka bir siteye giriş yapan bir kullanıcı olarak görmeli ve kullanıcıların gözünden web sitenizi tasarlamalısınız. Bir kullanıcı olarak nasıl bir web siteden bir ürün satın almak isterdiniz? Bu soruyu kendinize mutlaka sormalısınız.
Eğerki Web sitenizde kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik çalışmalar yaparsanız ancak bu doğrultuda web sitenizin seosunda etkin bir pay görebilirsiniz.
Seo kriterleride kullanıcı deneyimini artırmaya yönelik belirlenmektedir. Sizlerde internet pazarında yerinizi almak istiyorsanız eğer her zaman kullanıcıların ne istediklerini kendinize sormalı, bu sorular doğrultusunda kendinizi ve web sitenizi geliştirmelisiniz.
Kullanıcı deneyiminden uzak bir web site üzerinden kim bir ürün satın almak ister ki? Benim kendi şahsi fikrim ben böyle bir web siteden ürün almak istemem.
Web sitenizi kendiniz tasarlamayacaksanız ve bir firma ile anlaşmışsanız kesinlikle bu konuyu firma ile görüşmelisiniz, onlarla kullanıcı deneyimini nasıl artırabileceğiniz konusunda tartışabilir ve bir yol haritası çizebilirsiniz.
Web siteniz kişisel bir blog bile olsa okurlarınıza sunacağınız bilgiler bile değerlidir. bu yüzdendir ki içeriklerinizin okunulabilirliğini artırmalı, içeriklerinizi abartmadan görseller ve videolar ile süslemelisiniz. Bu da bir kullanıcı deneyimini artırmak için ciddi bir adımdır.
Web sitenizi tasarladıktan sonra bile Sürekli güncel kalmalı ve her daim kullanıcı deneyimini artırmak için çalışmalar yapmalısınız. Nasıl ki bir çeçeği sular, sevgi ile büyütürseniz o çiçek açar, Web sitenizde güncelleme ile, kullanıcı deneyimini artırma ile büyür ve güçlenir.
İşte tamda bu noktada web sitenizde muthlaka bir iletişim sayfası yer almalı ve ziyaretçilerinizden gelen geri dönüşleri değerlendirmeli ve bu geridönüşler ile birlikte kullanıcılarınıza daha iyi bir hizmet sunabilmek için kendinizi geliştirebilirsiniz.
Kullanıcı deneyimlerini artırma ile ilgili çok sayıda fikir ve öneri söylenebilir ve çevrenizden duyabilirsiniz. ancak bunu bir plan dailinde adım adım gerçekleştirmeyi unutmayın ve bunu mutlaka uygulayın.
Web sitenizin kullanıcı deneyimini artırmanıza yardımcı olmamı isterseniz, bu konu hakkında görüşbildirmek için. yorumlar yazarak bana iletebilirsiniz. İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan iş dünyasında web site edinmenin önemi başlıklı makalemizde iş dünyasında web site edinme stratejileri, iş dünyasında web site edinmenin önemi ve kurumsal seo stratejileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir